INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Aleksander Gomoliński (z Gomolina Gomoliński) h. Jelita  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gomoliński Aleksander z Gomolina (w pow. piotrkowskim) h. Jelita (2. poł. XVII w.), sędzia wieluński, poseł na liczne sejmy. Syn Jana, podstolego sieradzkiego, brał żywy udział w życiu politycznym swego województwa. W r. 1648 podpisał elekcję Jana Kazimierza z woj. sieradzkim. W r. 1661 był komisarzem dla obmyślenia bezpieczeństwa w pow. radomskim; w r. 1669 podpisał elekcję Michała Wiśniowieckiego; w r. 1670 był komisarzem do sądów skarbowych woj. sieradzkiego, w r. 1671 komisarzem do przyprowadzenia «kombinacji» (kiedy bracia składają się na wyprawę wojenną) oraz duktorem swego powiatu na pospolite ruszenie; w r. 1673 sędzią kapturowym. G. bywał też poborcą i administratorem podatków swego województwa w l. 1658, 1667, 1668, 1670. 23 VII 1668 r. marszałkował na sejmiku szadeckim. Posłował też kilkakrotnie na sejmy: 1666, 1668, 1670 (pierwszy), 1672 (drugi), stając po stronie dworu. Na sejmie 1672 r. (drugim) nastawał ostro na malkontentów, stronników Francji, i domagał się usunięcia arbitrów z sejmu. Wreszcie poparł zerwanie sejmu. W r. 1671 został G. podsędkiem, a w r. n. sędzią wieluńskim. W sierpniu 1672 r. sejmik szadecki wybrał go rotmistrzem chorągwi kozackiej (100 koni), z którą zjawił się w obozie konfederatów pod Gołębiem. Z końcem 1673 r. występował G. w aktach sejmikowych woj. sieradzkiego jako rotmistrz królewski. Cieszył się G. uznaniem wśród szlachty, skoro obdarzała go tyloma funkcjami, a na sejmiku szadeckim 15 X 1668 r. upominała się, by go nie pociągano do trybunału lubelskiego w sprawie z Oraczewskim w okresie sprawowania przez G-ego obowiązków posła. G. żonaty był z Teresą Lipską, z której miał dzieci: Jana i Ewę.

 

Boniecki; Niesiecki; Uruski; Elektorowie, I; – Przyboś A., Konfederacja gołąbska, Tarnopol 1936; – Pisma do wieku i spraw J. Sobieskiego, Wyd. F. Kluczycki, Kr. 1881 I, Acta Hist., II; Teki Pawińskiego; Vel. leg., IV 218, 1222.

Adam Przyboś

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.